Katalogi opakowań tekturowych i najbardziej rozpowszechniony typ opakowań z tektury falistej

2023-03-14

Opisując opakowanie z tektury falistej i litej, ktoś mógłby powiedzieć: “To tylko kartonowe pudełka”. Nic bardziej mylnego. Należałoby raczej powiedzieć: “Aż kartonowe pudełka”. Świat opakowań tekturowych to prawdziwy labirynt pełen komplikacji i zawiłości. Nie łatwo się w nim sprawnie poruszać a ilość wariantów, typów, konstrukcji, zależności materiałowych, standardów i złożona nomenklatura, mogą przyprawić o poważny ból głowy. Na szczęście producenci, przetwórcy i dystrybutorzy kartonu, opracowali specjalne, międzynarodowe systemy porządkujące tę dziedzinę. Dzięki temu, każdy zainteresowany może z łatwością poruszać się w tym skomplikowanym świecie, unikając ewentualnych błędów, które mogłyby doprowadzić do problemów związanych z transportem bądź wysyłką towarów.

Spis treści:

  1. Co to jest katalog FEFCO?
  2. Co to jest katalog ECMA?
  3. Co to jest opakowanie klapowe, nazywane potocznie “klapówką”?
  4. Konstrukcja opakowania klapowego
  5. Dlaczego opakowania klapowe są tak popularne?
  6. Wady i zalety opakowań klapowych

Co to jest katalog FEFCO?

FEFCO jest to skrót od nazwy organizacji producenckiej, której pełna nazwa brzmi: Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej. Stworzyła ona przewodnik-katalog, który inwentaryzuje, segreguje, opisuje i numeruje wszystkie najpopularniejsze typy i formy opakowań z tektury falistej, jakie występują w Europie. Po przestudiowaniu katalogu FEFCO, od razu można zrozumieć, co ma na myśli Klient oczekujący zapakowania swojego towaru w “dwieście jedynkę”. Katalog FEFCO dzieli opakowania z tektury falistej  na osiem podstawowych grup:

  • Grupa 2 - opakowania klapowe, klejone liniowo; 
  • Grupa 3 - pudła teleskopowe; 
  • Grupa 4 – pudła składane i tace; 
  • Grupa 5 – pudła wsuwane; 
  • Grupa 6 – pudła łączone w bryle; 
  • Grupa 7 – pudła wstępnie klejone, formujące się automatycznie po rozłożeniu; 
  • Grupa 8 – opakowania e-commerce i POS (Point of sale);
  • Grupa 9 – wyposażenie wewnętrzne opakowań (wkładki i separatory).

Co to jest katalog ECMA?

ECMA jest również skrótem od nazwy organizacji. Jej pełna nazwa brzmi: Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Kartonu. Opracowała ona podobny katalog jak FEFCO ale poświęcony opakowaniom z tektury litej. Wyróżnia on i standaryzuje siedem grup produktowych:

  • Grupa A – opakowania klejone liniowo z zamknięciami klapowymi, automatycznymi i półautomatycznymi; 
  • Grupa B – tacki; 
  • Grupa C – opakowania zbieżyste;
  • Grupa D – tace o nieregularnych formach; 
  • Grupa E – nosidła; 
  • Grupa F i X - opakowania nietypowe.

Byłoby bardzo trudno omówić szczegółowo każdą z grup zawartą w obu tych  katalogach i wszystkich rodzajach opakowań, które każda z tych grup obejmuje. Postaramy się jednak opisać najpopularniejszą konstrukcję w świecie opakowań tekturowych i zastosowane w niej rozwiązania, ich wady oraz zalety. Wiedza w tej dziedzinie pozwala świadomie dokonywać optymalnych wyborów związanych z opakowaniami i zrozumieć na czym polega tzw. “Optymalne opakowanie”. 

Co to jest opakowanie klapowe, nazywane potocznie “klapówką”?  

Wędrówkę po świecie opakowań z tektury falistej najlepiej rozpocząć od katalogu FEFCO i opisanej w nim Grupy 2. Pod nr 201 znajdziemy tzw. “Królową opakowań” czyli popularną “klapówkę” albo wspomnianą już “dwieście-jedynkę”. W Ameryce nazywaną RSC (Regular Sloted Container) lub American Box - stąd potoczna nazwa "amerykan", stosowana u nas.  

Jest to konstrukcja, od której w 1894 roku, wszystko, co dotyczy nowoczesnego, seryjnego pakowania, tak naprawdę się rozpoczęło. Do dnia dzisiejszego jest to najbardziej popularny typ opakowania z tektury falistej. Jego produkcja w Europe stanowi ponad 50% wszystkich wytwarzanych opakowań tekturowych. 

Konstrukcja opakowania klapowego

Opakowanie klapowe jest sześcianem bądź graniastosłupem o dowolnych wymiarach. Powstaje poprzez bigowanie (nagniecenie) poprzeczne i wzdłużne arkusza tektury, wykonanie nacięć na klapy (tak zwanych slotów), złożenie wzdłuż dwóch bigów, oraz zaklejenie liniowe na zakładkę klejową. Konstrukcja ta jest niezwykle prosta i można powiedzieć, że jest “wzorcem” pudełka tekturowego.

Dlaczego opakowania klapowe są tak popularne? 

Przede wszystkim dlatego, że ich konstrukcja jest bardzo prosta, a co za tym idzie - proces produkcyjny nieskomplikowany i tani. Opakowania klapowe produkowane są na urządzeniach zwanych sloterami. Są tu urządzenia, w pełni regulowane pod zadany wymiar opakowania. Nie ma konieczności wykonywania matryc – wykrojników. Sloty wykonywane są specjalnymi nożami slotującymi, osadzonymi na wale, których rozstaw ustawiany jest automatycznie. Bigi wzdłużne powstają dokładnie na tej samej zasadzie. Bigi poprzeczne wykonane są już wcześniej na formacie tektury, przy pomocy urządzenia zwanego tekturnicą. Podstawowy sloter wyposażony może być w sekcje automatycznego składania i sklejania oraz wiązania pakietów. Slotery są urządzeniami bardzo wydajnymi, mogą pracować z prędkością ponad 30 tysięcy opakowań na godzinę, dzięki czemu cena finalnego opakowania jest bardzo niska a czas wykonania zamówienia krótki.

Wady i zalety opakowań klapowych

“Klapówki” to klasyczne rozwiązanie, w którym plusy całkowicie przesłaniają minusy. Gdyby chcieć porównać to opakowanie do samochodu byłby to prawdopodobnie VW “Garbus”.

Opakowania klapowe wymagają użycia taśmy klejącej w celu zamknięcia. Dla niektórych użytkowników może to być ich wadą. Na rynku jest jednak sporo dostępnych rozwiązań automatyzujących ten proces. Poza tym, taśma może pełnić funkcje wzmacniającą i reklamową.

Opakowanie klapowe sprawdza się świetnie jako opakowanie transportowe w każdym kanale dystrybucji. Opcje doposażenia podstawowych sloterów w drukarki flexograficzne oraz sekcje wykrawania rotacyjnego, dają możliwość zadruku i wykrawania np. otworów na dłonie, co poprawia ergonomię i dodatkowo zwiększa wachlarz zastosowań opakowania. 

Bardzo wydajny proces produkcji i umieszczenie tego opakowania w kategorii rozwiązań ekonomicznych, wpływa znacząco na jego estetykę, która jest na przeciętnym poziomie. Podobnie jest z jakością cięcia, nadruku i klejenia.

Jednak z punktu widzenia całkowicie utylitarnego i funkcjonalnego charakteru tego opakowania, są to drobne defekty, które całkowicie rekompensuje cena i nieprawdopodobna wręcz funkcjonalność.

 

 

 

pixel