Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co to jest tektura falista, jak powstała i dlaczego stała się ponadczasowym materiałem w produkcji opakowań?

2023-01-27
“Takie proste a takie genialne” - chyba śmiało można w ten sposób powiedzieć o tekturze falistej i tym co najczęściej z niej powstaje - czyli o wszelkiego rodzaju opakowaniach kartonowych. Jednak mimo wspomnianej prostoty, pomysł na stworzenie tektury falistej kazał ludzkości na siebie poczekać, a tektura jaką znamy dzisiaj, nie powstała od razu.Co to jest tektura falista, jak powstała i dlaczego stała się ponadczasowym materiałem w produkcji opakowań?

“Takie proste a takie genialne” - chyba śmiało można w ten sposób powiedzieć o tekturze falistej i tym co najczęściej z niej powstaje - czyli o wszelkiego rodzaju opakowaniach kartonowych. Jednak mimo wspomnianej prostoty, pomysł na stworzenie tektury falistej kazał ludzkości na siebie poczekać, a tektura jaką znamy dzisiaj, nie powstała od razu.  

Spis treści:

  1. Tektura falista i jej początki
  2. Co to jest i jak powstała tektura warstwowa?
  3. Dlaczego tektura falista stała się tak popularna?
  4. Cechy tektury falistej
  5. Kartony i opakowania z tektury falistej
  6. Zalety tektury falistej i opakowań tekturowych
  7. Tektura falista i jej współczesne zastosowania

Tektura falista i jej początki

Każdy chyba wie, jak wygląda tektura falista? To nic innego jak papier o charakterystycznej strukturze fali, czasem wzmocniony jedną lub kilkoma warstwami papieru płaskiego. Ten prosty wynalazek ma jednak dość długą historię. Początki tektury falistej sięgają roku 1856 kiedy to dwóch anglików - Edward Charles Healey i Edward Ellis Allen, opatentowało proces produkcyjny fałdowania pulpy papierowej. W wyniku tego procesu powstał papier o pofalowanej strukturze - protoplasta dzisiejszej tektury falistej.

Jednak tektura falista w swojej pierwotnej formie, czyli jedynie pofalowanego papieru, jest jeszcze dość odległa od tej, którą znamy dzisiaj, i która to zdominowała branżę opakowaniową na całym świecie. Produkt Healey’a i Allena z 1856 roku służył jedynie do owijania przedmiotów. W ten sposób wykorzystywano najważniejsze walory tektury falistej, czyli jej sprężystość i zdolność do amortyzowania udarów. Poważnymi wadami pozostawały wiotkość materiału i rozprostowywanie się fali. Skutkowało to utratą właściwości ochronnych. Problem został jednak dość szybko rozwiązany. 

Co to jest i jak powstała tektura warstwowa?

W 1874 roku Amerykanin Olivier Long opatentował rozwiązanie polegające na dołączeniu do warstwy papieru pofalowanego, warstwy papieru płaskiego. Rozwiązanie to miało zapobiec rozprostowywaniu się fali i nadać materiałowi pożądaną sztywność. I rzeczywiście tak się stało, co więcej - rozwiązanie Longa zapoczątkowało niezwykłą “karierę” usztywnionej tektury falistej, która trwa nieprzerwanie do dzisiaj. W 1916 roku, w Sefton Manufacturing Company w Kokoma w USA, wyprodukowano pierwszą tekturę dwuwarstwową. Obecnie, pomimo rozwoju wszelkich niewiarygodnych technologii XXI w., tektura falista pozostaje jednym z najważniejszych materiałów stosowanych w transporcie towarów, udowadniając swoją ponadczasową przydatność. Globalna produkcja tektury falistej przekracza dzisiaj 300 mld m2 rocznie i systematycznie rośnie wraz z rozwojem światowej gospodarki i handlu - szczególnie w kanałach on-line.

Dlaczego tektura falista stała się tak popularna?

Wraz z wynalezieniem i wyprodukowaniem tektury trójwarstwowej, takiej jaką znamy dzisiaj - czyli falistego papieru wzmocnionego obustronnie warstwami płaskimi - dostrzeżono prawdziwy potencjał tektury falistej. Przyczyniły się do tego możliwość jej produkcji w wielkich arkuszach oraz powstanie pierwszych, prostych jeszcze form opakowań tekturowych - tzw. American Boxów, czyli opakowań klapowych. Jednak popularność tektury falistej wynikała przede wszystkim z wyjątkowych cech tego materiału. 

Cechy tektury falistej

Prosta koncepcja pofalowania papieru i usztywnienia go warstwami zewnętrznymi, dała materiał o fenomenalnej sztywności w relacji do niskiej gęstości i masy. Tektura falista jest papierowym odpowiednikiem dwuteownika używanego w budownictwie! 

Tektura pięciowarstwowa o profilu BC może mieć nawet 7 mm grubości przy gramaturze 480 g/m2. Tektura lita o takiej samej gramaturze uzyska grubość nieco powyżej 1 mm, a to właśnie z grubością materiału skorelowana jest jego sztywność i masa. 

Dla uzmysłowienia tych fenomenalnych właściwości wyobraźmy sobie, że cienki pasek takiej tektury falistej o długości 10 cm, ustawiony w pionowej orientacji grzbietów fali, jest zdolny do utrzymania obciążenia o wartości 60 kg! 

Kartony i opakowania z tektury falistej

Jeśli do tej niezwykłej właściwości tektury dodamy pozostałe jej cechy - czyli sprężystość i zdolność do amortyzowania udarów - otrzymujemy materiał spełniający najważniejszy i podstawowy wymóg stawiany solidnym opakowaniom. Jest nim zdolność do zabezpieczenia produktów i towarów przed uszkodzeniami w drodze od producenta lub sprzedawcy do klienta końcowego. Na każdym etapie procesu logistycznego.  

Opakowania wykonane z tektury falistej - czyli sprytnie i pomysłowo uformowanego papieru - stały się zbawiennym, idealnym wręcz rozwiązaniem na wiele bolączek związanych z transportem, pakowaniem, konfekcjonowaniem, przechowywaniem i magazynowaniem różnego rodzaju produktów i towarów. Także takich, które są niezwykle wrażliwe na urazy i stłuczenia jak np. miękkie warzywa i owoce. Doskonałym przykładem mogą być pomidory. Odbiorca i klient - o ile nie jest producentem pulpy pomidorowej - oczekuje, że otrzyma je w idealnej formie. Tektura falista i wykonane z niej opakowania to zapewniają.

Zalety tektury falistej i opakowań tekturowych

Zalet tektury jako materiału stosowanego w branży opakowaniowej jest znacznie więcej a korzyści płynące z jej stosowania są doceniane w transporcie, logistyce, zarządzaniu procesami biznesowymi i sprzedażowymi a nawet w marketingu. Oto najważniejsze z nich: 

  • Niskie koszty

Tektura, już jako materiał wyjściowy, jest relatywnie tania w produkcji i obróbce. Koszt wykonania seryjnego opakowania także nie jest wysoki ze względu na stosunkowo tanie w produkcji matryce.  

  • Uniwersalność

Prosta i wydajna technologia przemysłowego wykrawania, pozwala nadawać tekturze falistej dowolny kształt. Przekłada się to na praktycznie nieograniczone możliwości tworzenia efektywnych i ergonomicznych rozwiązań konstrukcyjnych o wielorakich zastosowaniach. 

  • Wygoda i funkcjonalność logistyczna

Opakowania wykonane z tektury są dostarczane do kontrahenta w formie płaskiej, złożonej - co pozwala oszczędzać przestrzeń magazynową. 

  • Wytrzymałość i ekonomiczność w transporcie

Tektura falista w pionowym przebiegu fali ma bardzo dużą odporność na ściskanie. Ma także dużą sztywność. Dzięki temu, kartony i tace kartonowe wypełnione towarem można piętrować, wykorzystując maksymalnie objętość przestrzeni ładunkowej i ładowności samochodu. Pozwala to obniżać koszty transportu. 

  • Skuteczność ochronna

Tektura falista jest bardzo sprężysta - dzięki czemu nie ma ryzyka, że podłogi poszczególnych opakowań się załamią. Sprężystość ścian opakowań wykonanych z tektury falistej zapobiega także obijaniu się delikatnych produktów, jak np. wspomniane pomidory. 

  • Możliwości poligraficzne

Możliwość zadruku pozwala nie tylko na dobre oznaczanie zawartości, umieszczanie informacji technicznych, ale także daje możliwość wykorzystywania opakowania jako nośnika informacji marketingowych i reklamowych.

Tektura falista i jej współczesne zastosowania

Nieustanny, dynamiczny rozwój technologii produkcji tektury, metod jej wykrawania, kreatywnego konstruowania opakowań i metod zadruku - nieprawdopodobnie zwiększają wachlarz zastosowań i funkcji, które może dzisiaj pełnić tektura falista. Opakowania z niej wykonane, nie są już tylko nieodzownym elementem w transporcie i logistyce, ale stały się ważnym narzędziem marketingu, nośnikiem reklamy, informacji, istotnym elementem identyfikacji marki, budują prestiż i percepcję marki lub produktu. 

Współczesne zastosowania tektury falistej wymiernie wspomagają dystrybucję, ułatwiają i poprawiają nowoczesną, zrównoważoną logistykę. A na samym końcu skomplikowanych łańcuchów dostaw, wpływają na zakupowe decyzje konsumentów. 

Nie dziwi więc gigantyczna popularność tektury falistej na całym świecie i wciąż nowe sposoby jej wykorzystania. I najprawdopodobniej nie jest to “ostatnie słowo” tego - tyleż prostego, co genialnego wynalazku jakim jest tektura falista.

pixel