Wynalazłszy dźwignię, Archimedes miał rzec: “Dajcie mi punkt podparcia a poruszę ziemię”. Parafrazując jego słowa w kontekście opakowań tekturowych, można by powiedzieć: “Pokażcie mi towar a ja go zapakuję”. Rzeczywiście, w dobie współczesnych rozwiązań materiałowych, technologicznych i produkcyjnych w dziedzinie opakowań, większości znanych, masowych produktów da się bez większego trudu zapakować w karton. Istnieją jednak towary, które będą wymagały specjalnego podejścia a ich praktyczne spakowanie umożliwiające bezpieczną przesyłkę bądź transport, będzie wyzwaniem.
Chyba w każdej dziedzinie można znaleźć taki produkt, który jest synonimem całej kategorii. Czymś w rodzaju wzorca, punktu odniesienia. Słynny "garbus" - jako synonim samochodu, adidasy - synonim sportowych butów, aspiryna, pampersy... można wymieniać. Branża opakowań tekturowych, również ma taki produkt.
Opisując opakowanie z tektury falistej i litej, ktoś mógłby powiedzieć: “To tylko kartonowe pudełka”. Nic bardziej mylnego. Należałoby raczej powiedzieć: “Aż kartonowe pudełka”. Świat opakowań tekturowych to prawdziwy labirynt, pełen komplikacji i zawiłości. Niełatwo się w nim sprawnie poruszać a ilość wariantów, typów, konstrukcji, zależności materiałowych, standardów oraz złożona nomenklatura, mogą przyprawić o poważny ból głowy. Na szczęście producenci, przetwórcy i dystrybutorzy kartonu, już w latach 60-tych XX w., opracowali specjalne, międzynarodowe systemy porządkujące tę dziedzinę. Dzięki temu, każdy zainteresowany może z łatwością poruszać się w tym skomplikowanym świecie, unikając ewentualnych błędów, które mogłyby doprowadzić do problemów związanych z pakowaniem, transportem bądź wysyłką towarów.
Tektura falista składa się z naprzemiennie ułożonych warstw pofalowanych (fluting) i płaskich (linear). Funkcją warstw płaskich jest nadanie sztywności przy nacisku pionowym oraz zginaniu. Funkcją warstwy pofalowanej jest rozsuwanie warstw płaskich na określoną szerokość (czym szersza przestrzeń między warstwami płaskimi, tym tektura jest sztywniejsza). Dzięki temu dystrybucja naprężeń jest optymalna, co wpływa na sztywność i wytrzymałość całej struktury.
Finalne parametry tektury i co za tym idzie - opakowania z niej wykonanego, będą zależały od proporcji i konfiguracji czterech najważniejszych parametrów: profilu fali, ilości warstw, gramatury i rodzaju papieru.