Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co to jest opakowanie klapowe, nazywane potocznie “klapówką”?

2023-09-01
Chyba w każdej dziedzinie można znaleźć taki produkt, który jest synonimem całej kategorii. Czymś w rodzaju wzorca, punktu odniesienia. Słynny "garbus" - jako synonim samochodu, adidasy - synonim sportowych butów, aspiryna, pampersy... można wymieniać. Branża opakowań tekturowych, również ma taki produkt.Co to jest opakowanie klapowe, nazywane potocznie “klapówką”?

Chyba w każdej dziedzinie można znaleźć taki produkt, który jest synonimem całej kategorii. Czymś w rodzaju wzorca, punktu odniesienia. Słynny "garbus" - jako synonim samochodu, adidasy - synonim sportowych butów, aspiryna, pampersy... można wymieniać. Branża opakowań tekturowych, również ma taki produkt.

Spis treści:

  1. Co to jest opakowanie klapowe, nazywane potocznie “klapówką”?
  2. Najbardziej rozpowszechniony typ opakowań z tektury falistej
  3. Konstrukcja opakowania klapowego
  4. Dlaczego opakowania klapowe są tak popularne?
  5. Wady i zalety opakowań klapowych

Co to jest opakowanie klapowe, nazywane potocznie “klapówką”? 

Odpowiadając na to pytanie najlepiej zajrzeć do katalogu FEFCO i opisanej w nim Grupy 2. Pod nr 201 znajdziemy tzw. “Królową opakowań” czyli popularną “klapówkę” albo wspomnianą już “dwieście-jedynkę”. W Ameryce nazywaną RSC (Regular Sloted Container) lub American Box - stąd też inna potoczna nazwa - "amerykan".

"Klapówka" jest to proste, sześcienne pudełko, które jest produkowane w dziesiątkach rozmiarów i gramatur, sprzedawane w złożonej, płaskiej formie. Aby uzyskać pudełko, należy je odpowiednio rozłożyć - podobnie jak robimy z leżakami. Pudełka klapowe znamy wszyscy z przeprowadzek, poczty, hurtowni, wszelkich dyskontów, pawlaczy i magazynów.

Najbardziej rozpowszechniony typ opakowań z tektury falistej

Jest to konstrukcja, od której w 1894 roku, rozpoczęło się wszystko, co dotyczy nowoczesnego, seryjnego pakowania. Do dnia dzisiejszego, jest to najbardziej popularny na Ziemi typ opakowania z tektury falistej. Jego produkcja w Europe stanowi ponad 50% wszystkich wytwarzanych opakowań tekturowych. 

Konstrukcja opakowania klapowego

Opakowanie klapowe jest sześcianem bądź graniastosłupem o dowolnych wymiarach. Powstaje poprzez bigowanie (nagniecenie) poprzeczne i wzdłużne arkusza tektury, wykonanie nacięć na klapy (tak zwanych slotów), złożenie wzdłuż dwóch bigów, oraz zaklejenie liniowe na zakładkę klejową. Konstrukcja ta jest niezwykle prosta i można bez wahania powiedzieć, że jest “wzorcem” pudełka tekturowego.

Dlaczego opakowania klapowe są tak popularne? 

Przede wszystkim dlatego, że ich konstrukcja jest bardzo prosta, a co za tym idzie - proces produkcyjny nieskomplikowany i tani. Opakowania klapowe produkowane są na urządzeniach zwanych sloterami. Są tu urządzenia, w pełni regulowane pod zadany wymiar opakowania. Nie ma konieczności wykonywania matryc – wykrojników. Sloty wykonywane są specjalnymi nożami slotującymi, osadzonymi na wale, których rozstaw ustawiany jest automatycznie. Bigi wzdłużne powstają dokładnie na tej samej zasadzie. Bigi poprzeczne wykonane są już wcześniej na formacie tektury, przy pomocy urządzenia zwanego tekturnicą. Podstawowy sloter wyposażony może być w sekcje automatycznego składania i sklejania oraz wiązania pakietów. Slotery są urządzeniami bardzo wydajnymi, mogą pracować z prędkością ponad 30 tysięcy opakowań na godzinę, dzięki czemu cena finalnego opakowania jest bardzo niska a czas wykonania zamówienia krótki. 

Wady i zalety opakowań klapowych

“Klapówki” to klasyczne rozwiązanie, w którym przysłowiowe plusy całkowicie przesłaniają minusy. Gdyby chcieć porównać to opakowanie do samochodu byłby to prawdopodobnie wspomniany VW “Garbus”. Ma wszystko co jest niezbędne i nic poza tym.

Opakowania klapowe wymagają użycia taśmy klejącej w celu zamknięcia. Dla niektórych użytkowników może to być ich wadą. Na rynku jest jednak sporo dostępnych rozwiązań automatyzujących ten proces. Poza tym, taśma może pełnić funkcje wzmacniającą i reklamową.

Opakowanie klapowe sprawdza się świetnie jako opakowanie transportowe w każdym kanale dystrybucji. Opcje doposażenia podstawowych sloterów w drukarki flexograficzne oraz sekcje wykrawania rotacyjnego, dają możliwość zadruku i wykrawania np. otworów na dłonie, co poprawia ergonomię i dodatkowo zwiększa wachlarz zastosowań opakowania. 

Bardzo wydajny proces produkcji i umieszczenie tego opakowania w kategorii rozwiązań ekonomicznych, wpływa znacząco na jego estetykę, która jest na przeciętnym poziomie. Podobnie jest z jakością cięcia, nadruku i klejenia.

Jednak z punktu widzenia całkowicie utylitarnego i funkcjonalnego charakteru tego opakowania, są to drobne defekty, które całkowicie rekompensuje cena i nieprawdopodobna wręcz funkcjonalność.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
pixel