Katalogi opakowań tekturowych
Opisując opakowanie z tektury falistej i litej, ktoś mógłby powiedzieć: “To tylko kartonowe pudełka”. Nic bardziej mylnego. Należałoby raczej powiedzieć: “Aż kartonowe pudełka”. Świat opakowań tekturowych to prawdziwy labirynt, pełen komplikacji i zawiłości. Niełatwo się w nim sprawnie poruszać a ilość wariantów, typów, konstrukcji, zależności materiałowych, standardów oraz złożona nomenklatura, mogą przyprawić o poważny ból głowy. Na szczęście producenci, przetwórcy i dystrybutorzy kartonu, już w latach 60-tych XX w., opracowali specjalne, międzynarodowe systemy porządkujące tę dziedzinę. Dzięki temu, każdy zainteresowany może z łatwością poruszać się w tym skomplikowanym świecie, unikając ewentualnych błędów, które mogłyby doprowadzić do problemów związanych z pakowaniem, transportem bądź wysyłką towarów.
Spis treści:
Co to jest katalog FEFCO?
FEFCO jest to skrót pochodzący od nazwy organizacji producenckiej, której pełna nazwa brzmi: Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej. Stworzyła ona przewodnik-katalog, który inwentaryzuje, segreguje, opisuje i numeruje wszystkie najpopularniejsze typy i formy opakowań z tektury falistej, jakie występują w Europie. Po przestudiowaniu katalogu FEFCO, od razu można zrozumieć, co ma na myśli Klient oczekujący zapakowania swojego towaru w “dwieście jedynkę”. Katalog FEFCO dzieli opakowania z tektury falistej na osiem podstawowych grup:
- Grupa 2 - opakowania klapowe, klejone liniowo;
- Grupa 3 - pudła teleskopowe;
- Grupa 4 – pudła składane i tace;
- Grupa 5 – pudła wsuwane;
- Grupa 6 – pudła łączone w bryle;
- Grupa 7 – pudła wstępnie klejone, formujące się automatycznie po rozłożeniu;
- Grupa 8 – opakowania e-commerce i POS (Point of sale);
- Grupa 9 – wyposażenie wewnętrzne opakowań (wkładki i separatory).
Co to jest katalog ECMA?
ECMA jest również skrótem pochodzącym od nazwy organizacji. Jej pełna nazwa brzmi: Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Kartonu. Opracowała ona podobny katalog jak FEFCO, ale poświęcony opakowaniom z tektury litej. Wyróżnia on i standaryzuje siedem grup produktowych:
- Grupa A – opakowania klejone liniowo z zamknięciami klapowymi, automatycznymi i półautomatycznymi;
- Grupa B – tacki;
- Grupa C – opakowania zbieżyste;
- Grupa D – tace o nieregularnych formach;
- Grupa E – nosidła;
- Grupa F i X - opakowania nietypowe.
Rola i znaczenie katalogów FEFKO i ECMA
Katalogi FEFCO i ECMA jako systemy projektowania i oznaczania opakowań z tektury falistej i litej, zawierają wykazy najbardziej rozpowszechnionych i popularnych typów pudełek z przypisanymi do każdego z nich numerami kodowymi.
Odrębne kody i ujednolicone projekty poszczególnych opakowań, które opracowano w połowie ubiegłego wieku zastąpiły długie i skomplikowane opisy słowne każdego modelu i jego konstrukcji.
To sprawia, że oba katalogi służą całej branży do dziś a system, który które wprowadziły są powszechnie zrozumiałe na całym świecie, niezależnie od różnic językowych i kulturowych.
Co więcej - są niezbędnym narzędziem dla branż i dziedzin bezpośrednio lub pośrednio związanych z opakowaniami tekturowymi na cały świecie.
Korzyści wynikające z opracowania i stosowania katalogów FEFKO i ECMA
Jedną z podstawowych korzyści tego rozwiązania jest nieporównywalna poprawa i usprawnienie komunikacji dotyczącej typów i modeli opakowań - zarówno wewnętrznie, w ramach firm produkujących te opakowania, jak również pomiędzy poszczególnymi podmiotami w łańcuchach dostaw i zamówień czyli firmami logistycznymi i dystrybuującymi, firmami handlowymi i odbiorcami końcowymi.
Sformatowane dane zawarte w katalogach pozwalają także na skrócenie czasu związanego z projektowaniem i modyfikacjami uwzględniającymi indywidualne potrzeby klientów lub wymogi poszczególnych modeli dystrybucyjnych. Oba systemy zawarte w katalogach eliminują także ilość potencjalnych błędów praktycznie na każdym etapie procesów produkcyjnych i logistycznych.
Świat nie stoi w miejscu, czyli zmiany w katalogach FEFKO i ECMA.
Opracowane lata temu systemy, siłą rzeczy, nie są w stanie trwać wiecznie. Jest to niemożliwe, szczególnie w kontekście bardzo dynamicznych zmian we współczesnym świecie i gospodarce - w dziedzinie produkcji, dystrybucji, handlu i transportu.
Dlatego oba systemy są uzupełniane i modyfikowane. Każda nowa edycja katalogów uwzględnia i odzwierciedla zmiany w samej branży opakowań z tektury falistej i litej, związane z rozwojem technologicznym, wzrostem udziału recyklatu i wieloma innymi czynnikami łączącymi się z wytwarzaniem i przetwarzaniem papieru, które mają wpływ na finalne parametry poszczególnych typów opakowań.
Jednak to nie wszystkie zmiany, które katalogi starają się uwzględniać. Odzwierciedlają one także zmiany w biznesie, związane ze zmianą modeli i procesów w handlu i obrocie towarowym a co za tym idzie zmianą potrzeb. Ostatnie lata to przede wszystkim niezwykle dynamiczny rozwój rynku e-commerce.
Zmiany, które pojawiają się w kolejnych edycjach obu katalogów pokazują jak bardzo cała branża związana z produkcją opakowań tekturowych i ich dystrybucją jest świadoma i jak bardzo - nie tylko potrafi podążać za zmianami współczesnej gospodarki, ale być jej niezbędną, integralną częścią.