To, z jakiego papieru jest zrobiona tektura, wpływa na jakość, trwałość, wytrzymałość i przeznaczenie wykonanego z niej opakowania. Są dziedziny, w których wymagania odnośnie parametrów nie są ważące, ale są też takie, w których bezwzględna, najwyższa jakość opakowania w każdym aspekcie, będzie czynnikiem kluczowym. O tej jakości decyduje surowiec, z którego produkuje się dobrze wszystkim znany papier niezbędny do produkcji tektury. Czy rzeczywiście dobrze znany? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule.
Opakowanie do wszystkiego - nawet gdyby istniało, byłoby opakowaniem do niczego. Gigantyczna różnorodność towarów będących w obrocie, mnogość procesów logistycznych, szereg aspektów związanych z optymalizacją materiałową i wieloma zmiennymi w czasie pakowania, transportowania, magazynowania, konfekcjonowania i dostarczania towarów do odbiorcy końcowego, przerasta możliwości jednego typu opakowania.
Ekologia i papier - bo przecież tektura falista to nic innego jak odpowiednio ukształtowany papier - w powszechnej opinii są niemalże synonimami. Rzeczywistość nie jest jednak tak prosta. Papier jest materiałem - można powiedzieć, ekologicznie pozytywnym, przede wszystkim ze względu na wysoką podatność recyklingową i znikomą szkodliwość w procesie rozpadu biologicznego. Nie można jednak zapominać, że jego produkcja nie jest całkowicie obojętna z punktu widzenia ekologii; a już na pewno nie jest taka z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju.
“Takie proste a takie genialne” - chyba śmiało można w ten sposób powiedzieć o tekturze falistej i tym co najczęściej z niej powstaje - czyli o wszelkiego rodzaju opakowaniach kartonowych. Jednak mimo wspomnianej prostoty, pomysł na stworzenie tektury falistej kazał ludzkości na siebie poczekać, a tektura jaką znamy dzisiaj, nie powstała od razu.